5th EDITION

International Film Heritage Festival

Yangon, 3 – 12 November 2017
http://www.memoryfilmfestival.org/wp-content/uploads/2015/12/home-logo.png

Schedule 2017

October 27, 2017
  BANNED M Myanmar subtitles
  GUEST G Introduction by Guest
  JACQUES TATI K Film for Kids
  FRANK CAPRA    
  STUDIO CANAL    
  MYANMAR TREASURES    
SPECIAL SCREENINGS    
  M! CORNER    

[catalogue]

You may wish to look at the catalogue introduction for a more detailed description of the various sections.

DATES

EVENT

 

 

DURATION

VENUE

Nov 3rd

Friday

 

 

 

 

 6:00 pm

Opening Ceremony: My Darling (Pyo Chit Lin) by Tin Myint

 

M

1h20

Waziya Cinema

Nov 4th

Saturday

 

 

 

 

9:30 AM

Statues Also Die by Chris Marker & Alain Resnais

 

 

30′

Waziya Cinema

10:00 AM

Invisible City by Tan Pin Pin

 

G

1h

Waziya Cinema

10:00 AM

Conference: Censorship and Screen Media Policy

 

 

2h

Sule Shangri-la

11:00 AM

Journey to the West by Tsai Ming-liang

 

G

56′

Nay Pyi Taw Cinema

12:00 PM

The Emerald Jungle (Mya Ga Naing) by Maung Tin Maung

 

 

1h37

Waziya Cinema

2:00 PM

To Singapore, With Love by Tan Pin Pin

 

G

1h10

Waziya Cinema

3.30 PM

Goodbye Dragon Inn by Tsai Ming-liang

 

G

1h24

Nay Pyi Taw Cinema

5:00 PM

Wathann Film Festival Selection: The Clinic, My Grandfather’s House, Next Month

 

G

38′

Waziya Cinema

6:00 PM

Playtime by Jacques Tati

 

GK

2h04

Mahabandoola Park

Nov 5th

Sunday

 

 

 

 

9:00 AM

Siti by Eddie Cahyono

 

G

1h35

Waziya Cinema

10:00 AM

Conference: Censorship and Southeast Asian Filmmaking

 

 

3h

Sule Shangri-la

11:00 AM

Afternoon by Tsai Ming-liang

 

G

2h17

Waziya Cinema

1:30 PM

Ring of Fury by Tony Yeow & James Sebastian

 

G

1h18

Waziya Cinema

3:00 PM

Tristana by Luis Bunuel

 

G

1h39

Waziya Cinema

5:00 PM

Kuhle Wampe by Slatan Dudow

 

 

1h09

Waziya Cinema

5:00 PM

No No Sleep by Tsai Ming-liang  

 

G

34′

Nay Pyi Taw Cinema

6:00 PM

The Great Dictator by Charlie Chaplin

 

KM

2h05

Mahabandoola Park

Nov 6th

Monday

 

 

 

 

9:00 AM

The Witness by Peter Bacso

 

 

1h43

Waziya Cinema

11:00 AM

Stray Dogs by Tsai Ming-liang

 

G

2h18

Waziya Cinema

1:30 PM

Past Present by Saw Tiong Guan

 

G

1h16

Waziya Cinema

3:30 PM

I Don’t Want to Sleep Alone by Tsai Ming-liang

 

G

1h58

Nay Pyi Taw Cinema

5:00 PM

In Time to Come by Tan Pin Pin

 

 

1h02

Waziya Cinema

6:00 PM

My Darling (Pyo Chit Lin) by Tin Myint

 

M

1h20

Mahabandoola Park

7:00 PM

Different from the Others by Richard Oswald

 

 

51′

Waziya Cinema

Nov 7th

Tuesday

 

 

 

 

10:00 AM

The King & the Mockingbird by Paul Grimault

 

K

1h27

Waziya Cinema

12:00 PM

L’Age d’or by Luis Bunuel

 

 

1h03

Waziya Cinema

1:00 PM

Dainah la métisse by Jean Grémillon

 

 

51′

Waziya Cinema

2:00 PM

Ice Poison by Midi Z

 

G

1h35

Waziya Cinema

4:00 PM

Mr. Smith goes to Washington by Frank Capra

 

 

2h09

Waziya Cinema

6:00 PM

Mr Hulot’s Holiday by Jacques Tati

 

K

1h27

Waziya Cinema

8:00 PM

It’s a Wonderful Life by Frank Capra

 

 

2h15

Waziya Cinema

Nov 8th

Wednesday

 

 

 

 

10:00 AM

One Two Three by Billy Wilder

 

 

1h51

Waziya Cinema

12:00 PM

The Men Who Tread on the Tiger’s Tail by Kurosawa Akira

 

 

1h

Waziya Cinema

1:00 PM

The Rabbit Is Me by Kurt Maetzig

 

 

1h49

Waziya Cinema

3:00 PM

The War Game by Peter Watkins

 

 

2h01

Waziya Cinema

5:00 PM

Andreï Rublev by Andrei Tarkovski

 

 

3h25

Waziya Cinema

Nov 9th

Thursday

 

 

 

 

10:00 AM

Jour de fête by Jacques Tati

 

K

1h26

Waziya Cinema

12:00 PM

Arsenic and Old Lace by Frank Capra

 

 

1h58

Waziya Cinema

2:00 PM

Persepolis by Marjane Satrapi

 

K

1h36

Waziya Cinema

4:00 PM

Mr. Deeds Goes to Town by Frank Capra

 

 

1h55

Waziya Cinema

6:00 PM

Mon oncle by Jacques Tati

 

 

1h56

Waziya Cinema

8:00 PM

Cool Hand Luke by Stuart Rosenberg

 

 

2h06

Waziya Cinema

Nov 10th

Friday

 

 

 

 

9:30 AM

All Quiet On the Western Front by Lewis Milestone

 

 

2h13

Waziya Cinema

12:00 PM

It Happened One Night by Frank Capra

 

 

1h45

Waziya Cinema

2:00 PM

Mandy by Alexander Mackendrick

 

 

1h33

Waziya Cinema

4:00 PM

Le petit soldat by Jean-Luc Godard

 

 

1h28

Waziya Cinema

6:00 PM

Mulholland Drive by David Lynch

 

 

2h27

Waziya Cinema

Nov 11th

Saturday

 

 

 

 

10:00 AM

Battleship Potemkin by Sergei Eisenstein

 

 

1h11

Waziya Cinema

12:00 PM

You Can’t Take It With You by Frank Capra

 

 

2h06

Waziya Cinema

2:00 PM

Sunrise by Friedrich Wilhelm Murnau

 

M

1h35

Waziya Cinema

4:00 PM

The Graduate by Mike Nichols

 

 

1h46

Waziya Cinema

6:00 PM

Ben Hur by Willian Wyler

 

 

3h42

Waziya Cinema

Nov 12th

Sunday

 

 

 

 

10:00 AM

Carnival in Flanders by Jacques Feyder

 

 

1h49

Waziya Cinema

12.00 PM

Z by Costa Gavras

 

 

2h07

Waziya Cinema

2:00 PM

Firemen’s Ball by Milos Forman

 

 

1h11

Waziya Cinema

4:00 PM

Quai des orfèvres by Henri-Georges Clouzot

 

 

1h46

Waziya Cinema

6:00 PM

Citizen Kane by Orson Welles

 

M

1h59

Waziya Cinema

8:00 PM

Peeping Tom by Michael Powell

 

 

1h41

Waziya Cinema

http://www.memoryfilmfestival.org/wp-content/uploads/2017/10/M2017venues.gif